Ułatwienia dostępu
Aby zapoznać się z nagraniem referatu, należy skontaktować się z prof. Andrzejem Szewczykiem:
Nanostruktury z kropkami kwantowymi wciąż są intensywnie badane doświadczalnie i teoretycznie. W trakcie wykładu omówię transport ładunku i ciepła poprzez oddziałującą kropkę kwantową w dwu różnych kontekstach.
W pierwszej sytuacji stawiamy sobie proste pytanie. Jeżeli lokalne oddziaływania elektronów na kropce kwantowej są ważne, to należy oczekiwać, że w doświadczeniu zaobserwujemy wpływ tzw. skorelowanego przeskoku, gdy amplituda przeskoku/tunelowania elektronu ze spinem σ z elektrody na kropkę zależy od obecności na kropce elektronu z przeciwnym spinem (-σ). W pracy analizujemy wpływ „skorelowanego przeskoku” na różne charakterystyki transportowe układu.
Druga interesująca nas sytuacja to zjawisko prostowania w geometrii krzyża, gdy kropka kwantowa połączona jest z czterema wzajemnie prostopadłymi elektrodami, a prądy płyną wzdłuż elektrod o różnych potencjałach elektrycznych lub prostopadle do nich. W tym przypadku prostowanie polega na przepływie różnych prądów przy zmianie polaryzacji elektrod. Obserwacja zjawiska prostowania wymaga złamania dwu symetrii zwierciadlanych w przypadku liniowym i tylko jednej w przypadku transportu nieliniowego.